Vazektomi

Vazektomi, bir aile planlaması yöntemidir ve sperm kanallarının cerrahi olarak bağlanmasıdır. Yani erkeğin kısırlaştırılmasıdır. Bu durumda testislerde üretilen  spermler iletilemez ve ejekulasyon ( boşalma ) sonrası  meni içerisinde sperm bulunmaz.  Burada önemli nokta bu hastalar gebelik oluşturamaz, ancak erkeğin görünümünde, cinsel arzu ve yeterliliğinde, orgazm hissinde, penisin sertleşmesinde ve boşalmasında hiçbir değişiklik oluşturmaz.

Aile planlaması yöntemi olarak çocuk sahibi olmak istemeyen ailelerde erkeğe uygulanabilecek % 100 etkili bir yöntemdir. Gebelik olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Kolay cerrahi bir prosedürle erkeğin kadını gebe bırakması ömür boyu engellenir. Kalıcı bir durum olduğundan geri dönüşümü genellikle yoktur. Geri dönüşüm isteyen erkeklerde başarı  herzaman mümkün olmaz ve zordur. Bu sebeble iyi ve geniş kapsamlı bir danışmanlık hizmeti verilmesi önemlidir.

 Uygulama ve Takip

Pratikte geri dönüşü olmayan bir aile planlaması yöntemi olduğundan mutlak danışmanlık verilmeli, bilinçli olarak karar alınmalı ve rıza formu her iki eş tarafından onaylanmalıdır. Vazektomide haya torbası üzerinden küçücük bir kesikle heriki sperm kanalına ulaşılır ve sperm kanalları bağlanıp kesilir. Yaklaşık 5 – 10 dakika sürer ve hiçbir iz kalmaz. İşlem yapıldıktan sonraki ilk 20 boşalma süresince ( yaklaşık 3 ay ) ek bir yöntemle korunulmalıdır. Çünki erken dönemde sperm kanallarında bir süre kalabilecek spermler gebelik oluşturabilir. 3 ay sonra bakılacak sperm testinde hiç hücre görülmemesi işlemin başarılı olduğunu gösterir ve artık ek bir korunmaya gerek yoktur.