Penis Eğriliği

Peniste eğrilik, penisin sertleşmesi durumunda ( ereksiyon ) asimetrik olmasıdır. Yani peniste öne, arkaya veya yana doğru eğilme sözkonusudur. Doğuştan  veya sonradan ortaya çıkabilir. Sonradan gelişen eğriliklerde sebeb travmalar veya peyroni hastalığıdır.

 Peyroni hastalığı genellikle 50 yaşından sonra görülür. Penis etrafındaki kılıfın içerisinde doku birikimi (Fibröz Plak ) olur. Bu, ağrılı ereksiyon ve eğriliğe sebeb olur.

Normalde penisin vajene zorlanmadan girmesi gerekir. Penis eğrilikleri vajene girişe izin veriyorsa  takip edilebilir. Peyroni hastalığında E vitamini faydalı olabilir. Vajinal girişe engel olan eğrilikler cerrahi olarak düzeltilmelidir. Penis eğriliği tanısı, hasta hikayesi ve muayene ile kolayca tanınır. Eğriliğin belgelenmesi için sertleşmiş bir penisin fotografının istenmesi doğru bir yaklaşım olur.

Tedavide  2 nokta önemlidir:  1- penis yeterince sertleşiyor mu ?, 2- penis vajene girbiliyor mu ?.  Bunlar normal ise cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Cerrahi müdahale planlanan hastalarda bazı cerrahi prosedürlerle düzeltme gerçekleştirilebilir.

Peyroni hastalığında penil protez konulabilir. Cerrahi düzeltmelerde sorunlardan biri penis boyunda kısalık olması, diğeri eğriliğin herzaman tam düzetilememesidir. Ancak bu hastalarda cerrahi dışı alternatifler genellikle sonuç verememektedir.