Kök Hücre

Kök hücre, vücudumuzda bütün organ ve dokuları oluşturan ana hücrelerdir. Başlangıçta farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme, kendilerini yenileme ve istenilen hücre ve organlara dönüşebilecek yeteneğe sahiptir. Günümüzde araştırmacılar kök hücreleri elde ettikten sonra, hasarlı olan organın içerisine vererek, sağlıklı hücrelerin oluşmasını dolayısıyla bozulmuş fonksiyonunu tedavi etmek için uğraşmaktalar. Kısmen de olsa kalp kası, karaciğer, kemik ve sinir dokuları kök hücreler kullanılarak tedavi edilebilir.

Erkeklerde gebelik sağlayabilecek spermlerin  kök hücresi spermatogoniumdur. Bir şekilde çoğalmasınının engellenmesi veya belirli bir aşamada kalması sözkonusu ise azospermi dediğimiz  sprerm yokluğu ile karşılaşırız. Teorik olarak bu kök hücreler başka doku veya testislerde aktif hale getirilebilirse yeniden sperm oluşumu başlatılabilir ve sperm elde edilebilir. Elde edilen spermler ile de gebelik oluşturulabilir. Bu umut verici yaklaşımla azospermi  olan ve mikroteselerinde sperm bulamadığımız hastalarda başarılı olabilirmiyiz ?

Bugün için azospermi olup doğal yolla gebelik sağlayamayacak  erkek  hastalara, cerrahi sperm elde etme yöntemleri  kullanarak ( ör; mikrotese )  sperm bulduğumuzda, bu spermler ile ICSI uygulayarak gebelik sağlayabiliyoruz. Ancak mikroteselerinde hücre bulamadığımız hastalarımıza karşı hala çaresiziz. Son yıllarda, erkek infertilitesi açısından bir umut olarak bu kök hücre çalışmaları yapıldı. Dünyada yapılan çok az sayıda çalışma ile deney hayvanlarında sperm üretildi ve gebelik sağlandı. İlk çalışma 2009 yılında İngiltere’ den yayınlandı. Burada , dişi fare dokusundan bir kök hücre alınıyor hücre çekirdeği çıkarılıyor ve aynı dişi farenin çekirdeği alınmış yumurtasına enjekte ediliyor. Oluşan hücre özel maddelerle muamele ediliyor. Geliştirilen bu kök hücreden sperm elde ediliyor ve bunun adına IVD SPERM deniyor. Ancak bu sperm ile gebelik sağlanamıyor. 2011’ de Japonya’da yapılan çalışmada dişi ve erkek fareden oluşmuş embriyoyu 1 hafta sonra vücut dışına alıyorlar. Bu embriyo içerisinde özel bir teknikle sperm olmaya programlanmış hücreyi buluyorlar. Bunu azospermi olan bir fare testisine enjekte ediyorlar. Belli bir süre sonra yapılan TESE de sperm hücresi buluyorlar ve bu sperm ile gebelik oluşuyor. Yine erkek fare testisinin içinde kök hücre olan spermatogoniyumdan özel teknik ve solüsyonlar kullanılarak gebelik oluşturabilecek spermatozooa oluşturuluyor ve bu spermatozoalar ile farelede  tüp bebek yöntemiyle gebelik sağlanıyor. Tabi  bugün için, bu sonuç veren çalışmaların hiçbirisinin insan uygulaması henüz yapılmamıştır. Tıbbi olaraka zamanı ve etiği de tartışmalıdır. Bu anlamda erkek infertilitesi açısından  umut veren çalışmaların olması bizleri memnun edip sevindirmekle beraber  gelişmeleri  takibe devam edeceğiz.