Ereksiyon Problemleri

Ereksiyon problemleri, halk arasında cinsel iktidarsızlık, tıpta erektil disfonksiyon olarak isimlendirilir. Ortalama her 10 erkekten biri etkilenir. Cinsel iktidarsızlık tedavi edilebilir bir bozukluktur.  Erektil disfonksiyonu olan hastalarda  % 70  fiziksel,  % 10 – 20 psikolojik, %10 – 20  herikisini içine alan problemler sözkonusudur.  Penisin sertleşmesi yani ereksiyonu için sinir sistemi, hormonal sistem ve damarsal yapılar normal olmalıdır. Bunların belirli bir uyum içinde çalışması penisteki korpus kavernozum denilen yapıların kanla dolması ile sertleşme sağlanır. Ereksiyonun başlaması için de cinsel bir dürtü ve istek  gerekir. Libido denilen bu durum ise kısmen testosteron hormonuna bağlı psikolojik faktörlerce düzenlenir.

Erektil difonksiyon sebebleri:

1) Fiziksel sebebler : Penise giden kan akışının azalması ( yaşlanmaya bağlı damar yapılarının bozulması, yüksek kan basıncı, yüksek kolestrol, sigara ), şeker hastalığı ( damar ve sinir yapılarını bozar ), penise giden sinirleri etkileyen hastalıklar ( omurilik zedelenmesi, multipl skleroz, inme, genital bölge travmaları ve radyoterapi ), alkol ve uyuşturucu kullanımı, ilaç yan etkileri ( psikyatrik ilaçlar, betablokörler ) gibi durumlardır. Fiziksel nedenlere bağlı erektil disfonksiyon genellikle yavaş gelişme eğilimindedir.

2) Psikolojik sebebler : Çeşitli ruhsal bozukluklar ( depresyon, anksiyete, stres ) bu durumu tetikler. Erektil disfonksiyon psikolojik bir bozukluğun belirtisi olduğunda, tipik olarak aniden gelişir. Ruhsal durum iyileştiğinde ereksiyon problemleri düzelebilir. Ancak, bazı insanlar erektil disfonksiyon geliştiğinde  huzursuz ve depresif olabilirler. Bu işleri daha da kötüleştirebilir. Anksiyetenin daha da ilerlediği ve erektil disfonksiyonun devam ettiği bir kısır döngüye yol açabilir. Kural olarak, ereksiyonun iyi olduğu durumlar varsa ( örneğin mastürbasyon yaparken sertleşme oluyorsa ya da sabah uyandığında penis sertleşiyorsa ) erektil disfonksiyonun psikolojik nedenli olma olasılığı daha yüksektir.

Değerlendirme :

Öncelikle ilk basamak hastanın sıkıntısını iyi anlamaktır. Erektil disfonksiyonun başlangıç süreci ( durumun ani veya yavaş gelişimi ), problemle karşılaşma sıklığı, eşler arası iletişim, cinsel ve diğer konularda uyum, cinsel istek varlığı ve düzeyi, ilişki dışı ereksiyon varlığı, sabah ereksiyonu sorgulanmalıdır. Mevcut hastalıklar ve riskler ( şeker hastalığı, hipertansiyon, kolestrol yüksekliği, sigara, alkol, madde bağımlılığı, geçirilmiş damar veya pelvik cerrahiler, kullandığı ilaçlar ) değerlendirilmelidir. Fizik muayenede penis muayenesi ile beraber sekonder seks karakterlerine de bakılmalıdır. Sorgulama ve muayeneyi takiben kan şekeri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, kolestrol değerleri, hormon değerleri ( testosteron, gerekirse tiroid testleri, prolaktin ) bakılmalıdır. Penisin arteriyel ve venöz damar yapılarını değerlendirmek için duruma göre penis doppler ultrasonu yapılır. Nokturnal tümesans testi ile özel bir kaydedici yardımıyla penisin gece ereksiyonu değerlendirilebilir. Bu bize fiziksel veya psikojenik erektil disfonksiyon ayrımında yol gösterici olur.

Tedavi :

Ağızdan alınan ilaçlar

Son yıllarda erektil disfonksiyon  tedavisi için kullanılan çok çeşitli tabletler üretilmiştir ( sildenafil, vardanafil, tadafilin ) . Bazıları penise  giden kan akımını arttırırken, bazıları sinirler yoluyla penise mesaj gönderen beyindeki bazı kimyasalların düzeyini arttırırlar. Bu tabletlerin hiçbiri, cinsel olarak uyarılmadığınız sürece ereksiyona katkısı olmaz. Libido normal ise ilacın işe yarama olasılığı yüksektir .

Pelvik taban kasları egzersizleri

Pelvis taban kasları, mesane ve rektumun alt tarafını döşeyen kaslar grubudur. Bu kaslardan biri aynı zamanda kısmen penis tabanına da erişir ve kaplar. Bu, ereksiyon gerçekleştiğinde penise dolan kanın geri kaçmasını önlemede rol oynar. Erkeklerde pelvik taban kaslarının güçlendirilmesinin erektil disfonksiyon tedavisinde  katkı sağladığı yönünde çalışmalar vardır.

 

Kavernozal enjeksiyon tedavisi

Bu tedavi tabletlerin geliştirilmesinden önce en sık kullanılan yöntemdi. Bu tedavide  penis köküne korpus kavernozum içine ilacın ( papaverin ) nasıl enjekte edileceği öğretilir ve hasta tarafından uygulanırdı. Bu, kan akımını arttırır ve genellikle 15 dakika içinde ereksiyon oluştururdu.

 

 

 

 

 

Vakum Cihazları

Çeşitli ve farklı cihazlar vardır. Uygulamada penis plastik bir kaba yerleştirilir. Sonra bir pompa ile kaptaki hava emilir. Bu, kanın penise çekilmesini sağlar ve ereksiyon oluşturulur. Ereksiyon sırasında ereksiyonu sürdürmek için, penis tabanına lastik bir bant yerleştirilir. Plastik kap penisten çıkarılır ve penis, bant çıkarılana kadar ereksiyon durumunda kalır. Bu bantın 30 dakika içinde çıkarılması gerekir.

 

 

 

 

 

 

Penis protez

Penise cerrahi operasyonla kalıcı olarak ereksiyon sağlayacak silikon veya şişirilebilir materyaller yerleştirilir. Basit tipinde penis her zman sert kalır ve kullanım zamanı ereksiyon durumuna getirilir. Gelişmiş tipinde penise şişirilebilir silikon materyal konur. Kasık bölgesine ereksiyon sağlayacak bir pompa yerleştirilir.

 

Diğer

Yapabilecek yaşam tarzı değişiklikleri ile erektil disfonksiyon tedavisine katkı sağlanabilir. Örneğin  sigarayı bırakmak, alkol alımını azaltmak,  düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek önemlidir . Bazen evlilik danışmanlığı ya da seks terapisi yararlı olabilir.