Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ( CYBH )  tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sorun olarak karşımızdadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların sıklığı ile  ilgili ülkemizde kesin veriler olmamakla beraber yurt dışında yapılan istatiklere göre rakamlar

 azımsanmayacak oranlardadır. WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) tahminlerine  göre her yıl dünyada 340 milyondan fazla tedavi edilebilen yeni vakalar oluşmaktadır.  CYBH yapan 30’dan fazla mikroorganizma mevcuttur. Bunlar arasında bakteriler ( gonore, klamidya ), viruslar ( HPV, HSV, HIV, HBV, HCV), parazitler  ( trikomanas )  bulunur.  CYBH vücudumuza vajen, serviks, üretra, rektum, orofarinks ve her türlü cinsel temasla girebilir. Bunun dışında kan ve salgı yoluyla da bulaşma gerçekleşebilir. Yani, bu hastalıkların bir kısmı için en önemli bulaşma yolu iki insanın cinsel nitelikli yakın teması iken (genital siğil, herpes simpleks, vajinit gibi), diğer bir kısım hastalıklar cinsel yolla bulaşmaya ek olarak kan yoluyla (AIDS ve Hepatit B virüsü taşıyan kanın nakledilmesiyle bulaşması gibi, anneden bebeğine henüz doğmadan frengi bulaşması gibi) ve cinsel ilişki dışındaki yakın temasla da bulaşabilmektedir (anneden bebeğine doğum esnasında veya doğum sonrasında emzirme ve bakım esnasında bulaşan genital siğil, Herpes Simplex ve Hepatit B gibi, aile içinde günlük yaşam koşullarının paylaşılması sonucu bulaşabilen Hepatit B gibi). CYBH her iki cinstede çeşitli, bazen geniş sağlık problemleri oluşturabilir. Tanı ve tedavinin  gecikmesi durumunda kısırlık, dış gebelik, fetus kaybı, erken ölümlere yol açabilmektedir. CYBH genellikle akut  belirti ve bulgularla başlayıp sıklıkla kronikleşmektedirler. Birden fazla partnere sahip olmak, seks çalışanları ve müşterileri ile ilişkide bulunmak, yakın zamanlı cinsel eş değiştirmek, kondom kullanımının yaygın olmaması, CYBH bulunan kişilerle temasın devamı, eş tedavilerinin yeterli yapılamaması gibi bireysel faktörlerle risk artmaktadır. 

Gonore ve Klamidya Enfeksiyonları :

Gonore enfeksiyonları halk arasında  “ Bel Soğukluğu ” olarak bilinir. Penisten koyu kıvamlı, sarı -kahverengi vasıfta akıntı gelir. Bazen idrar yaparken yanma eşlik edebilir. Bu akıntıdan alınan sürüntünün mikroskobik incelemesiyle tanı konur. Klamidya enfeksiyonları ise nadiren bulgu verir, akıntı daha şeffaf ve miktar olarak daha az olabilir. Pratikte  gonore ve klamidya enfeksiyonları bir arada düşünülür ve tedavi edilir.  Tedavi olmayan veya uyum göstermeyen olgularda dirençli ve kronik hal alabilir. Bu, sperm kanallarında tıkanıklığa sebeb olabilir. Testislerin şiddetli tutuldğu olgularda ise testislerde küçülme ve sperm  üretiminde bozulmalar izlenebilir. Bunlardan dolayı erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

Genital  Ülserler :

Genital bölgede kendini ülser denilen cilt yaraları şeklinde gösterirler. Herpes Simplex tip 2 ( genital uçuk ) ve sfiliz ( frengi ) en sık görülür. Ayrıca ulkus molle, lenfogranüloma venerum, granüloma inguinale gibi hastalıklar bu grubtadır. Herpes Simplex tip 1 dudak etrafında oluşan uçuklardan sorumludur.  Herpes viruslarında kızarık zeminde içi su dolu kesecikler görülür ve kolayca tanınır. Sfiliz, treponoma pallidum adı verilen bakteri ile oluşur. Belli dönemleri vardır ve genital bölgede şankr denilen bir ülser ile kendini gösterir. Erken dönem sfiliz penisilin ile tedavi  edilebilirken kronik vakalarda tedavi daha zordur. Organ tutulumu gerçekleşirse bu organların fonksiyonları bozularak ciddi sağlık problemleri yaratabilir.

Genital Siğiller :

Genital bölgede kendini gösteren, deriden kabarık yüzeyi karnıbahar şeklinde Human Papilloma virüsünün sebeb olduğu lezyonlardır. Oldukça bulaşıcı bir virustur. Cinsel birleşme olmaksızın temasla bile bulaşabilir. Tedavi edildikten sonra bile tamamen uzaklaştırılmadığı için bağışıklık sistemi zayıfladıkça tekrar lezyonlar çıkabilir. Erkeklerde penis kanseri, kadınlarda rahim ağzı kanseri riskini artırabileceğinden dolayı oldukça önemlidir. Lezyonların ortadan kaldırılması ve bulaştrıcılığın azaltılması  gereklidir. Lezyonlara cerrahi olarak müdahale edilebilir. Ayrıca koter ile elektriksel yakma, dondurma ( kriyoterapi ) tedavisi uygulanabilir. Özel kremlerle eritilerek de tedavi edilebilir.